Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 69 € a máte dopravu ZADARMO
07.07.2022

Najobľúbenejšie druhy hovädzích steakov a ako ich pripraviť

 

Nie je nič lepšie ako spoločná grilovačka s priateľmi počas krásnych teplých letných večerov. Každy kto sa podujal zorganizovať spoločné grilovanie chce čo najviac potešiť chuťové poháriky svojich priateľov a ukázať sa ako skutočný grilmajster. Dnes si ukážeme ako zabodovať s najobľúbenejšími steakami z hovädzieho mäsa a ako ich správne pripraviť. Hovädzie steaky sa z vačša krájajú kolmo na svalové vlákna a môžu ale aj nemusia obsahovať kosť. Každý kus steaku pochádza z inej oblasti hovädzieho mäsa a podľa toho aj rozdeľujeme typ jemnosti takto pripraveného steaku. Medzi tie neobľúbenejšie časti hoväadzích steakov patria :

 

1. T-bone Steak

Táto časť hôvadzieho mäsa je považované za vôbec najkvalitnejšiu časť vhodnú na prípravu jemných a chutných steakov. Názov tohto steaku je odvodený od tvaru kosti a to v tvare písmena T, ktoré pretína dva svaly s kúskom sviečkovice na jednej strane a pásom mäsa z horného bedra. Na stupnici jemnosti má tento steak 8 z 10  z bodov a je charakteristický s veľmi sviežou chuťou. T-bone steaky sú právom považované za kráľa steakov a každý kus by mal vážiť v surovom stave aspoň 400 gramov. 

Príprava: 

T-bone steak je pomerne náročný na prípravu, pretože panenka vyžaduje nižší čas na prípravu ako pás mäsa z horného bedra. Preto by sa steak mal na gril ukladať tak že časť steaku s panenkou je nad menším zdrojom tepla ako druhá časť steaku. Tieto steaky sa výborne hodia na grilovanie, ale rovnako dobre sa hodí na prudké osmaženie na liatinovej panvicia následne dopečenie v rúre.

 

 

 

 

2. Filet Mignon

Filet Mignon alebo aj sviečkovica je najjemnejším kúskom hovädzieho mäsa zo zadnej časti sviečkovice. Mäso na stupnici jemnosti má 9/10 z bodov. Chuť medailónikov je mierna s jemnou maslovou príchuťou.

Príprava: 

Okrem grilovania sa tento jemný kus hovädzieho mäsa výborné hodi aj na prípravu tataráku alebo rostbeefu. Najlepším spôsobom ako pripraviť dokonalý filet mignon je kombinácia prudkého opečenia na liatinovej panvici a s dokončením nepriameho tepla v rúre. 

 

 

 

 

 

3. Ribeye

Veľmi cenený kus hovädzieho mäsa je charakteristický svojou šťavnatosťou, jemnosťou a výraznou chuťou. Jedná sa o oválny plát mäsa z vysokej roštenky charakteristické na výrazné mramorovanie a obsahuje tukové oko, vďaka čomu vďačí za svoj názov ribeye ( v angličtine oko ). Ribeye steak sa predáva bez kosti a najjemnejšie mäso je mramorované medzi 9 až 12 rebrom kde sa tak isto nachádza ribeye steak. Mäso na stupnici jemnosti má 8 z 10 bodov.

Príprava: 

Kedže ribeye je aromatickým kusom mäsa s vysokým obsahom tuku na prípravu úplne postačuje soľ , korenie a olivový olej, ktorý sa jemne vmasíruje do mäsa. Najvhodnejším spôsobom prípravy tejto časti mäsa je grilovanie ktoré dodá mäsu charakteristický dymovú chuť

 

4. Tomahawk

Tomahawk je kus hovädzieho ribeye, ktorý má však pripojenú celú rebrovú kosť a niekedy sa mu tiež hovorí kovbojský steak. Tomahawk je podobný ribeye, ale veľmi často je hrubší aby obsahoval aj celú rebrovú kosť. Mäso má na stupnici jemnosti 8 z 10 bodov. Rovnako ako ribeye bez kosti jedná sa o vysoko kvalitný kus mäsa bohato mramorované s vysokým obsahom tuku. 

Príprava: 

Tomahawk si vyžaduje špeciálnu úpravu kvôli svojej veľkosti a hrúbke. Najlepším spôsobom prípravy je pečenie alebo grilovanie a to najskôr na nízkej teplote okolo 93 - 135 °C a následné dokončenie pri veľmi vysokej teplote. 

 

5. Chuck Eye Steak

Chuck Eye Steak sa nazýva aj ribeye steakom chudobného človeka. Nachádza sa v oblasti blizko ribeye a preto má aj podobné vlastnosti ako ribeye. Na úrovni jemnosti masa má toto mäso 6 z 10 bodov. 

Príprava: 

Príprava chuck eye stekov je veľmi podobná ribeye steakom ale odporúča sa výraznejšie marinovanie.

 

6. Flank Steak 

Je obľúbeným kusom mäsa zo spodnej časti hovädzieho pupku, ktoré obsahuje vyšší podiel vlákien a mäso je niečo tuhšie a preto by malo byť aspoň 2 mesiace vyzreté. Pre lepšiu chuť je dobré tento druh mäsa marinovať ,a marináda dopomôže zjemniť jeho chuť. Na stupnici jemnosti má mäso 5 z 10 bodov. 

Príprava:

Flank steak nie je úplne ideálne piecť vcelku a väčšinou sa krája v šikmom uhlu na tenké plátky na steaky. Jedná sa o výborný druh mäsa, ktorý sa dá pripraviť grilovaním . 

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi