Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 69 € a máte dopravu ZADARMO
13.04.2021

Káva a chudnutie - mýtus alebo pravda ?

Takmer každý z nás si ju dopraje, jej vôňa sa šíri celým bytom a aj vďaka tomu káva patrí k hádam najobľúbenejším nápojom, ktoré si doprajeme aj niekoľko krát za deň. Mnohí sme vášniví milovníci kávy, ale možno len málokto vie, že káva dokáže byť aj veľmi nápomocná pri chudnutí. Ak by ste si však mysleli, že čím viac kávy vypijete tak viac schudnete, tak vás sklameme, lebo táto formulka pri chudnutí s kávou naozaj neplatí. Ak sa však rozhodujete ako zatočiť s prebytočnými kilami navyše, vysvetlíme vám ako vám káva v tomto zámere dokáže skutočne pomôcť. 

 

Káva odvodňuje

Káva sa všeobecne považuje za diuretikum a to znamená, že organizmus odvodňuje a zbavuje ho vody. Samozrejme môže sa zdať, že  odvodnené telo je na pohľad štíhlejšie čo je pravda, ale vďaka nedostatku vody v organizme sa spomaľuje metabolizmus a to je veľký problém pri odbúravaní prebytočných tukov. Preto by ste s každou šálkou kávy mali vypiť aj za pohár vody, takto si vaše telo udrží vodu, zvýši výkon a jeho metabolizmus sa bude zrýchľovať. 

 

Akú kávu by som mal piť ?

Čierna ale aj zelená káva sú rovnako dobré. Zelená káva neprechádza typickým pražením a svojou chuťou veľmi pripomína zelený čaj a obsahuje veľké množstvo kofeínu. Čierna ale aj zelená káva potláčajú chuť do jedla a postarajú sa o naštartovanie metabolizmu a jeho zrýchlenie. Benefitom zelenej kávy podobne ako je to pri zelenom čaji je, že pomáha redukovať ukladanie tuku v tele a svojimi látkami pomáha zlepšovať činnosť vnútorných orgánov. Pitie kávy je len pomocný faktor a veľmi dôležité je vyvinúť dostatočnú fyzickú aktivitu a tým metabolizmu pomôcť v boji proti prebytočným tukom. Pri chudnutí sa treba vyhnúť pitiu sladenej kávy, ktorá obsahuje veľké množstvo cukru. Ak ste teda milovníkom káv ako cappucino, latte , americano a pod. tak takýmto kávam sa pri chudnutí treba čo najviac vyhnúť. 

 

Kofeín pomáha chudnúť

Hlavnou zložkou kávy je kofeín, ktorý zrýchľuje metabolizmus a potláča chuť do jedla. Vďaka tejto kombinácii vám pomôže znížiť energetický príjem a podporí váš metabolizmus čo sú pri chudnutí a zhadzovaní kíl dôležité faktory. Káva je bohatá na antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom a bránia starnutiu a sú prevenciou proti vzniku nádorových ochorení. 

 

Kedy by som mal kávu piť ? 

Čas pitia kávy zohráva dôležitú úlohu. Pokiaľ sa chystáte vykonávať nejakú fyzickú aktivitu napríklad beh, tak šálku kávy by ste si mali dať cca 20 až 40 minút pred touto aktivitou. Vaše telo sa takto naštartuje, váš metabolizmus sa začne zrýchľovať a rovnako doplníte množstvo energie potrebnej na zvýšenú fyzickú aktivitu. Rovnako dôležité je piť kávu vždy po jedle. Ideálny čas na šálku kávy je 1 hodina po jedle. Ak by ste si kávu dopriali pred jedlom, tak káva podráždi žalúdok a za následok to bude mať pomalšie trávenie

 

Koľko kávy za deň vypiť ?

Všeobecne odporúčané množstvo kávy na deň sú 1 až 3 šálky, záleží to aj od zdravotného stavu jednotlivca. Nakoľko káva zvyšuje krvný tlak tak pre ľudí s problémami s vysokým krvným tlakom sa odporúča menšie množstvo. Ako sme už spomínali kávu by ste mali piť neosladenú a mali by ste si ju pripraviť buď za pomoci French Pressu alebo kvalitného kávovaru. 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi