Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 69 € a máte dopravu ZADARMO
07.07.2022

Ako si vybrať záhradný gril do ktorého sa zamilujete ?

 

 

 

 

Dobre to poznáte, slnečné lúče vystriedali chladné zimné dni, príroda sa opäť zahalila do pestrých farieb , všade cítiť vôňu kvetov a trávy a s týmto obdobím trávime čoraz viac času vonku so svojou rodinou a priateľmi. Nastal obľúbený čas letných grilovačiek, chladeného piva, plných stolov rozvoniavajúceho jedla a hlavne zábavy, ktorá ku grilovaniu neodmysliteľne patrí. 

Ak aj vy práve stojíte pred otázkou aký gril si vlastne kúpiť a ktorý najlepšie naplní vaše potreby, tak sa to dozviete, ak budete čítať tento článok ďalej. To, že na trhu je veľké množstvo grilov netreba nejako špeciálne objasňovať, zorientovať sa a vybrať si ten správny nemusí byť jednoduchou záležitosťou. Ak aj vy túžite byť majstrom svojho grilu a o vašich kulinárskych schopnostiach sa slová chvály budú šíriť ešte dlho po poslednej grilovačke, poradíme vám ako sa stať skutočným majstrom svojho grilu. 

1.Vyberajte si gril z kvalitných materiálov 

To, aby ste sa zo svojho grilu netešili len jednu sezónu, ale aby vám spoločnosť robil aj po ďalšie roky, závisí najme od použitia kvalitných materiálov. Konštrukcia záhradných grilovmusí byť predovšetkým pevná a stabilná, dôležité je nájsť pre záhradný gril pevné miesto, kde nebude hroziť prípadné prevrátenie grilu, ktoré by mohlo spôsobiť popálenie, alebo iné neželané zranenie. Ak sa o gril opriete, musí stáť pevne na mieste a v žiadnom prípade sa nesmie kolísať, alebo nakláňať. 

 • konštrukcia grilov musí byť pevná - len pevná konštrukcia je zárukou, že ani vplyvom času a  pôsobením vysokej váhy sa konštrukcia nezačne prehýnať, čo by spôsobilo samotné poškodenie grilu. 
 • vyhotovený z kvalitných materiálov - nikoho z nás by asi nepotešilo, keby po jednej či dvoch grilovačkách náš gril začal hrdzavieť , alebo by sa materiál začal olupovať. Určite stavte na kvalitu a vyhnite sa lacným povrchovým úpravám, ktoré môžu pri pohľade na cenovku vyzerať lákavo, ale časom by si vyžiadali svoju daň.

2. Zvoľte si gril do záhrady podľa používaného paliva

Všetky grily by sme pokojne mohli rozdeliť do 3 kategórii, podľa spôsobu akým sa vytvára teplo . Každý gril ma svoje výhody a rovnako tak aj nevýhody. Pokúsime sa vám ich priblížiť , aby ste si vedeli vybrať gril, ktorý by najlepšie zodpovedal vašim potrebám , nárokom a v neposlednom rade aj skúsenostiam. Iný gril si pravdepodobne vyberie začiatočník a po inom siahne skutočný gril majster, ktorý už vytvoril množstvo fascinujúcich pokrmov z grilu a svojim gurmánstvom pravidelne ohuruje svojich hostí. 

Pozrime sa bližšie na aké základné typy môžeme grily rozdeliť:

Elektrické grily 

Elektrický gril by sme kľudne odporučili všetkým, ktorí s grilovaním len začínajú a chceli by si vyskúšať pripraviť šťavnatý steak, kľudne aj v pohodlí svojej kuchyne. Tento gril a spôsob grilovania patrí nepochybne najviac k ekologickým spôsobom prípravy grilovaním a nevyžaduje si v podstate žiadne predchádzajúce skúsenosti. Jediné čo budete potrebovať je prístup ku zdroju elektrickej energie, čo sa napríklad na veľkých záhradách nedá vždy jednoducho zabezpečiť a preto sa grilovanie na elektrickom grile skôr využíva v domácich podmienkach.

Pri výbere elektrického grilu si dajte pozor hlavne na jeho celkový výkon a doporučujeme aspoň výkon 2000 W, v opačnom prípade budete potrebovať dlhšiu dobu na to, kým sa špirála dostatočne zohreje a mäso by sa pri slabom výkone nemuselo dostatočne prepiecť. 

Výhody:

 • jednoduchosť obsluhy 
 • vysoká mobilita - možnosť použiť v domácnosti , na balkóne alebo v záhrade, prakticky kdekoľvek 
 • malé rozmery a hmotnosť 
 • jednoduchá regulácie teploty 

 Nevýhody

 • prístup ku zdroju elektrickej energie ( problém hlavne v exteriéri )
 • väčšia poruchovosť
 • chýba klasická atmosféra ako pri grilovaní na drevenom uhlí

Plynové grily 

Plynové grily sa v poslednej dobe tešia veľkej obľube, za ktorú vďačia hlavnej svojej jednoduchosti a princípom obsluhy sa veľmi približujú k použitiu klasickým plynovým sporákom. Plynové grily pozostávajú od jedného až po niekoľko horákov, čim viacej, tým lepšie. Samozrejme tento počet je dobré voliť s ohľadom na množstvo ľudí, ktorí budú väčšinou súčasťou vašich grilovacích udalostí.

Veľkou výhodou je, pokiaľ gril obsahuje bočný horák, ktorý sa výborne hodí na varenie alebo prípravu omáčok ku steakom. Pokiaľ dostanete chuť, že si ugrilujete niečo len vy sám, ani toto nie je žiaden problém, jednoducho si zapnete jeden horák a pripravíte si to, na čo máte chuť. Nemusíte tak rozpáliť celý gril, ako keby ste si chceli pripraviť steak grilovaním na uhlí. Teplotu si regulujte sami nastavením a pootáčaním regulačných koliesok a dosiahnutie požadovanej teploty je veľmi jednoduché.

Pri výbere grilu si vyberajte gril do ktorého viete poprípade naukladať aj nejaké riady. Veľkou výhodou je aj možnosť zavesenia grilovacieho náradia, ktoré je pri grilovaní súčasťou a takto ho budete mať vždy po ruke, čo určite oceníte. Plynový gril musí byť stabilný a pevný a pri výbere si pozorne prezrite aj kolieska na ktorých je celá váha grilu, či su dostatočné veľké a pevné. Uistite sa, že je gril dostatočne mobilný v prípade, že by ste ho potrebovali premiestniť. Keďže sa jedná o plynové zariadenie, dbajte na zvýšenú bezpečnosť a dajte si hlavne pozor, aby bola hadica k plynovej flaši správne pripevnená. V prípade poškodenia hadice je ju nutné pred grilovaním rozhodne vymeniť.

Vždy sa presvedčte , že plyn odnikadiaľ neuniká. Vždy dbajte na to, aby nad horákmi boli správne umiestnené ochranné kryty , ktoré zamedzujú kvapkaniu tuku na horáky. Pri väčšine týchto typov grilov tuk steká samospádom do zbernej nádoby, odkiaľ ho môžete jednoducho vyliať. Plynové grily určite nepatria k tým lacnejším, ale investícia do nich sa vám určite oplatí a grilovanie je skutočne nenáročnou zábavou pre každého. Ak hľadáte kvalitný záhradný gril, tak plynový gril je skvelým riešením a investíciu do tohto grilu nebudete ľutovať.

Výhody:

 • jednoduchá údržba a čistenie
 • jednoduché nastavenie požadovanej teploty 
 • možnosť grilovať hneď po zapnutí

Nevýhody:

 • vyššia obstarávacia cena 
 • možnosť použiť len v externom prostredí 
 • vyššia hmotnosť a menšia mobilita 
 • potreba výmeny plynovej bomby 

Grily na uhlie 

Gril na uhlie patrí jednoznačne k najpoužívanejším a najobľúbenejším grilom a pri tomto spôsobe grilovania zažijete pravú atmosféru, ktorá robí z grilovania ten pravý zážitok. Posedenie s priateľmi pri rozpálenom grile, tlejúcom ohni, stúpajúcom dyme s prenikavou arómou sú momenty ktoré urobia z tejto udalosti nezabudnuteľné okamihy plné jedinečných chutí a výraznej vône. Keďže pri tomto spôsobe grilovania vzniká spomínaný hustý dym, ale aj prenikavá aróma , toto grilovanie je vhodné hlavne na záhradách. Pri tolerantnejších susedoch, ktorých môžete pozvať na grilovanie je možné použiť aj na terase alebo balkóne.

Pred použitím tohto grilu musíte rátať s časom potrebným na rozkúrenie a vytvorenie požadovanej teploty. Regulácia a nastavenie teploty je relatívne náročná a závisí od modelu. Ak ma gril zabudovaný teplomer tak nastavenie požadovanej teploty je jednoduchšie, v opačnom prípade musíte odhadnúť teplotu na základe skúseností. Grily na drevené uhlie si kúpite v rôznych cenových kategóriách, tie najlacnejšie začínajú už od 10 eur.

Ak sa rozhodnete, že s grilovaním to myslíte naozaj vážne a je to vaša srdcová záležitosť, tak siahnite po najlepších modeloch na trhu, ktorými nepochybne sú takzvané vajíčka. Tieto grily dokážu naozaj všetko a všetci vaši priatelia vám ho budú závidieť a veru naozaj budú mať nato dôvod. Ak by ste chceli spoznať kráľa medzi grilmi, tak s kľudným svedomím môžeme korunovať kráľovskou korunou práve vajíčko. Aby ste mali predstavu čo takýto gril na uhlie dokáže, tak tu je zoznam činností ktorý pre tento gril nie je žiaden problém: dusenie, údenie, grilovanie, pečenie priamo či nepriamo, to všetko je pre tento gril hračka. Tento gril pripraví tú najlepšiu grilovanú zeleninu, grilovanú cuketu, alebo grilované kura a to všetko pripravíte ako šéfkuchár z reštaurácie a chuť takto pripravovaného jedľa bude jednoducho neodolateľná. 

Ak dostanete chuť na pizzu a napadne vás myšlienka, že si ju objednáte z obľúbenej pizzerie, tak rýchlo na to zabudnite a využite vašu pec-vajíčko, ktorá pripraví tú najlepšiu pizzu v širokom okolí. A to nie je zďaleka všetko, čo tento gril dokáže, máte chuť na čerstvý chrumkavý chleba alebo svoje obľúbené pečivo, žiaden problém. Tento gril pripraví čerstvé a chutné pečivo, že aj lokálny pekár bude zvedavý, ako a kde ste ho upiekli. 

Pri výbere grilu na uhlie máte množstvo možností, pre aký sa môžete rozhodnúť. Rozhodujte sa na čo všetko ho plánujete využiť , či ho chcete umiestniť na určitom mieste, alebo chcete mobilnejší typ grilu, ktorý si so sebou zoberiete aj na výlet či dovolenku. V neposlednom rade je dôležitým faktorom aj váha, ktorá sa pohybuje od pár kilogramov až po desiatky kilogramov, v prípade tých najlepších grilov na trhu vyrobených z kvalitných materiálov a špeciálnej keramiky

Výhody:

 • neopakovateľná atmosféra grilovania
 • dokonalá chuť a špecifická aróma
 • nižšia obstarávacia cena pri základných modeloch 

Nevýhody: 

 • náročnejšia obsluha ktorá vyžaduje skúsenosti 
 • dlhšia doba prípravy jedla 
 • regulovanie teploty je pri základných modeloch náročnejšie 

3. Ktorý gril je pre mňa najlepší ? 

Ako sme vám v tomto článku priblížili, na trhu je veľký výber grilov a každý z nich môže mať pre vás nejaké plusy ale aj mínusy. Všeobecne by sme mohli odporučiť, aby ste si vyberali gril podľa toho, či z grilovania urobíte len príležitostnú akciu, alebo plánujete grilovať pravidelne a stretávanie so svojimi priateľmi a rodinou povýšite na výnimočné udalosti. Ak ste len začiatočník a navyše nemáte vonkajší priestor, ako je záhrada alebo terasa, pre vás je jednoznačným voľbou elektrický gril. 

Ak máte veľkú záhradu alebo terasu a grilovanie si chcete naozaj užiť, no chceli by ste mať s prípravou a údržbou čo najmenej starostí, vo vašom prípade sa ako ideálna voľba javí kúpa plynového grilu. Plynový gril je síce drahší, ale ak plánujete využívať vašu záhradu ako miesto, kde sa budete pravidelné stretávať so svojimi priateľmi a rodinou a užívať spoločné chvíle pri chutnom jedle a osviežujúcich drinkoch, tak plynový gril pre vás pravým riešením. 

No a pre každého, koho grilovanie chytilo za srdiečko a plánuje svojich hostí ohurovať atmosférou, originálnou chuťou a skvelými zážitkami odporúčame jednoznačne investovať do kúpy grilu na uhlie, takzvaného vajíčka. Sami sa budete čudovať, čo tento gril dokáže a pre svojich hostí sa stanete tým najlepším hostiteľom ku ktorému sa budú radi a často vracať. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi